EMERGING ARTIST AWARD
 

The Forward Arts Foundation supports the work of individual artists in the Atlanta metro area through this annual Award. The winner receives $10,000 and a solo show at the Swan Coach House Gallery. The remaining four finalists receive $2,000 each. 

CURRENT WINNER

ANDREW BOATRIGHT
Exhibit opens April 2018

 

Finalists: David Armistead, Wihro Kim, Julianne Trew, Vanessa Brook Williams

PAST WINNERS

  2016-17 Winner: Kellie Romany Finalists:  Chris Chambers, Travis Dodd, Rachel Garceau, Nick Madden

2016-17 Winner: Kellie Romany
Finalists:  Chris Chambers, Travis Dodd, Rachel Garceau, Nick Madden

  2015-16 Winner: Kelly Kristin Jones Finalists:  Dustin Chambers, Antonio Darden, Pastiche Lumumba, Vanessa Brook Williams

2015-16 Winner: Kelly Kristin Jones
Finalists:  Dustin Chambers, Antonio Darden, Pastiche Lumumba, Vanessa Brook Williams

  2014-15 Winner: Amandine Drouet Finalists: Jessica Caldas, Chris Chambers, Henry Detweiler, Chantelle Rytter

2014-15 Winner: Amandine Drouet
Finalists: Jessica Caldas, Chris Chambers, Henry Detweiler, Chantelle Rytter

  2013-14 Winner: Morgan Alexander Finalists: Brendan Danielsson, Rebecca Hanna, Chelsea Raflo, Nikki Starz

2013-14 Winner: Morgan Alexander
Finalists: Brendan Danielsson, Rebecca Hanna, Chelsea Raflo, Nikki Starz

  2012-13 Winner: Born Finalists: Kevin Byrd, Andre Keichian, John Paul Floyd, Romy Maloon

2012-13 Winner: Born
Finalists: Kevin Byrd, Andre Keichian, John Paul Floyd, Romy Maloon

  2011-12 Winner: S. Patricia Patterson Finalists: Margaret Fletcher, Born, Seana Reilly and Jessica Blinkhorn

2011-12 Winner: S. Patricia Patterson
Finalists: Margaret Fletcher, Born, Seana Reilly and Jessica Blinkhorn

  2010-11 Winner: Lucha Rodriquez Finalists: Meg Aubrey, Chung Fan Chang, Hope Hilton, Dorothy O’Connor

2010-11 Winner: Lucha Rodriquez
Finalists: Meg Aubrey, Chung Fan Chang, Hope Hilton, Dorothy O’Connor

  2010 Winner: Cosmo Whyte Finalists: Morolake Odeleye, Whitney Stansell, Dayna Thacker & Whitney Wood

2010 Winner: Cosmo Whyte
Finalists: Morolake Odeleye, Whitney Stansell, Dayna Thacker & Whitney Wood

  2009 Winner: Paul S. Benjamin Finalists: Anita Arliss, Richard Russell, Ruth Stanford & Stan Woodard

2009 Winner: Paul S. Benjamin
Finalists: Anita Arliss, Richard Russell, Ruth Stanford & Stan Woodard

  2008 Winner: Ben Roosevelt Finalists: Sarah Emerson, Tindel-Michi, Addison Will & Robert Witherspoon

2008 Winner: Ben Roosevelt
Finalists: Sarah Emerson, Tindel-Michi, Addison Will & Robert Witherspoon

  2007 Winner: Santiago de Paoli Finalists: Cara Averhart-Reese, Elizabeth Latta, K. Allyson Petty & Ben Wilson

2007 Winner: Santiago de Paoli
Finalists: Cara Averhart-Reese, Elizabeth Latta, K. Allyson Petty & Ben Wilson

  2006 Winner: Ann-Marie Manker Finalists: Jeremy Chance, Santiago De Paoli, Michi & Jon Rajkovich

2006 Winner: Ann-Marie Manker
Finalists: Jeremy Chance, Santiago De Paoli, Michi & Jon Rajkovich

  2004 Winner: Matt Haffner Finalists: Susan Cipcic, Will Eccleston, Travis Pack, & Jena Sibille

2004 Winner: Matt Haffner
Finalists: Susan Cipcic, Will Eccleston, Travis Pack, & Jena Sibille

  2003 Winner: Ruth Dusseault Finalists: Jeff Conefrey, Sarah Hobbs, Deborah Kaszovitz & Sheila Swift

2003 Winner: Ruth Dusseault
Finalists: Jeff Conefrey, Sarah Hobbs, Deborah Kaszovitz & Sheila Swift